A 2020. január 22. óta megnyílt a digitalizáció útja a tűzvédelmi nyilvántartások terén üzemeltetők és a tűzvédelmi szolgáltatók számára. A minden irányba rohamosan terjeszkedő papírmentes megoldások már kiszolgálják a tűzvédelmet is, előnyeiről szól írásunk.
A szomszédos megyékben Szombathelyen (Vas), Fertőszentmiklóson (GyMS) található vállalkozások több hónapos közös munka eredményeképpen mutatták be azt a fejlesztést, mellyel papírmentesen, digitálisan vezethetők beépített tűzjelző berendezések tűzvédelmi üzemeltetési naplói. A megoldás minden tűzvédelmi vállalkozás és üzemeltető számára elérhető, a fejlesztők szerint óriási előrelépést jelent a mindennapi munka során.
Az ausztriai Tieschen városában székelő ECOexperts Automation GmbH infrastrukturális rendszerek létesítésére szakosodott. Egyik fő területe az automatizálás és az információtechnológia kombinálása, amelynek során kiemelt figyelmet fordít a biztonsági szempontokra, például a kiberbiztonságra és a nagy területen elosztott, decentralizált alkalmazásokra. A több mint 200 ipari PC-t tartalmazó 2 150 méter hosszú bécsi Kaisermühle-alagút jól példázza, hogy ilyen környezetekhez a Beckhoff moduláris és finoman skálázható vezérléstechnikája a legmegfelelőbb automatizálási környezet.
2020. január 22-én hatályba lépett az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSz) 5.1-es verziója, valamint hozzá kapcsolódóan az új Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek (TvMI) is. Milyen újításokat hozott ez a tűzvédelmi rendszerek üzemeltetői, karbantartói számára, valóban betört a digitalizáció és papírmentesítés? Erre kerestük a választ a fiREG néven ismert szoftver fejlesztőivel, akik pontosan a fenti kérdések megválaszolásán dolgoznak évek óta.
Az Eaton 60 darab adaptív kijáratjelző lámpatestet telepített a Junghans Terrassenbau Múzeumban. A Junghans óragyártó 1916 és 1918 között épült üzeme ma Schramberg egyik legfőbb látványossága.
Korunk építészeti alkotásai lenyűgözőek – gondoljunk csak a londoni Gherkin becenevű felhőkarcolóra vagy a Burj Khalifa toronyra Dubajban. E két épület híven példázza azt a fejlődést, amely napjainkban az építőiparban végbemegy. A világ növekvő népessége, a fogyatkozó szabad földterület és a sürgető környezetvédelmi problémák mind lényeges előidézői az építészetben tapasztalható változásoknak.
Tudta, hogy a háztartási tűzesetek negyedét elektromos hiba okozza? Az Eaton innovatív többfunkciós (kismegszakítót és áram-védőkapcsolót is magában foglaló) AFDD+ elnevezésű ívhiba védelmi készüléke védi az emberéleteket, valamint az ingó és ingatlan vagyont az ívhibák által okozott tűzveszélytől. Az Eaton új készüléke érzékeli az ívhibára utaló nagyfrekvenciás jeleket a végáramkörben, és szükség esetén automatikusan lekapcsolja a végáramkört, hogy a lehető legalacsonyabbra csökkentse a tűzveszélyt.
A technológiai fejlődés következtében a lítium akkumulátorok használata gyorsan elterjedt szinte minden felhasználási területen. A nagy energiasűrűség azonban jelentős veszélyt hordoz magában: különösen veszélyes, ha az akkumulátorok megsérülnek, vagy a szakszerűtlen kezelés miatt műszakilag meghibásodnak. Ha az akkumulátor ellenőrizetlenül felmelegszik, kigyulladhat vagy akár felrobbanhat, és így tüzet okozhat.
Európában évente mintegy négyezer ember veszíti életét és hetvenezren sebesülnek meg, összesen kétmillió tűzesetben, míg a teljes tűzkár 126 milliárd euró. E tűzesetek nagyjából egy negyedének okozója egy elektromos hiba, az úgy nevezett ívzárlat, ami megfelelő érzékelőberendezéssel megelőzhető lenne.
Az Eaton „F” típusú hálózati áram-védőkapcsolókat biztosít a személyzet és a rendszerek továbbfejlesztett védelme érdekében, összhangban az MSZ EN 62423 szabvány előírásaival.