A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat bemutatta az új Galaxy VXL szünetmentes tápegységét (UPS). A rendkívül hatékony, kompakt, moduláris, skálázható és redundáns, háromfázisú UPS továbbfejlesztett kibervédelmi, szoftveres és biztonsági funkciókkal rendelkezik.
A megfelelő adatok elérhetősége és hozzáférhetősége kulcsfontosságú az épületek, az energiaelosztási rendszerek, valamint az iparvállalatok dekarbonizációs céljainak eléréséhez, mégis a cégek közel felének nem állnak rendelkezésére ezek az információk – derül ki egy friss nemzetközi jelentésből.
Az okosépület-technológia és a fotovoltaikus energia (PV) segítségével a 2022-es kiindulási szinthez képest CO2-egyenértékben számítva több mint 5200 tonnával tudták csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.
A kén-hexafluorid (SF6) gáz több ezer évig megmarad a légkörben, globális felmelegedési potenciálja pedig 100 éves időtartamot tekintve 23 900-szerese a CO2-gázénak. Miért használjuk mégis ezt a klímaszempontból rendkívül veszélyes gázt? Mert a kapcsolóberendezésekben a közelmúltig rendszerint ezt az anyagot használták a berendezés általános szigetelésére, valamint a kapcsolásoknál keletkező villamos ív oltására. Eljött azonban a környezetbarát kapcsolóberendezések kora.
Egy 850 európai beszerzési döntéshozó körében végzett felmérés szerint 71%-uk prioritásként kezeli a fosszilis tüzelőanyagokról való átállást, de több mint felüknek több forrásra van szüksége stratégiájukhoz.
Az európai villamos hálózat mintegy 40 százaléka több mint 40 éves, ezért jelentős változtatásokra van szükség, hogy képesek legyenek integrálni az új technológiákat, kezelni a növekvő mennyiségű megújuló forrásból származó energiát és kiszolgálni a jövőbeli fogyasztói igényeket. A Milánóban megrendezett Enlit Europe 2024 kiállításon a Schneider Electric számos innovációt mutatott be, amelyek támogatják a hálózatok üzemeltetőit, hogy megfeleljenek a legújabb kihívásoknak.
Új, mesterséges intelligencia alapú szakértői megoldást fejlesztett ki a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A Ganz Intelligent Solutions Expert System a villamosenergia-ipari eszközök, különösen teljesítmény transzformátorok, motorok és generátorok állapotfelméréséhez, diagnosztikájához és karbantartás ütemezéséhez nyújt digitális megoldást. A már korábban debütált monitoring megoldáshoz hasonlóan, a fejlesztés akár utólag is telepíthető a meglévő egységekre, függetlenül azok típusától vagy márkájától. A magyar energetikai gyártó vállalat az új termékével a megújuló alapú villamosenergia-termelés terjedése következtében megnövekvő javítási és karbantartási igények pontosabb prognosztizálását és a megnövekedett méretű berendezésflották hatékony kezelését segíti. Ennek révén ellátásbiztonsági és költséghatékonysági szempontból egyaránt kulcsfontosságú megoldást kínál a rendszerüzemeltetőknek a hazai és nemzetközi piacokon.
Óriási változáson megy keresztül a villamosenergia-rendszer: egyre inkább az elosztottan termelő megújuló energiaforrások határozzák meg a rendszer viselkedését, a dinamikáját pedig mindjobban a gyorsan szabályozható teljesítményelektronikai eszközök alakítják. A Siemens legújabb SICAM EGS (Enhanced Grid Sensor) készülékének működési előnyeiről Vass Józsefet, a Siemens Zrt. Smart Infrastructure divíziójának villamosenergia-hálózattal kapcsolatos és digitalizációs üzletfejlesztési szakemberét kérdeztük.
A hazai felületkezelési ágazat egyik kiemelkedő szereplője, a Kematechnik Innomontage Kft. egyre növekvő számban állít át földgázzal működő gyártósorokat elektromos működésre. Ez komoly energiaspórolás a cégek számára, és a természet is fellélegezhet kicsit.
Új szintre emelhetik a vállalatok a CO2-kibocsátás csökkentése érdekében tett erőfeszítéseiket a Schneider Electric új megoldása, a Zeigo Activate Lite segítségével. A szoftver lehetőséget teremt a felhasználók számára a dekarbonizációs célok pontos meghatározására, a kibocsátásuk kiszámítására, valamint arra, hogy kapcsolatba léphessenek olyan szolgáltatókkal, amelyek támogathatják őket mind a megújuló energia használatával, mind a hatékonysággal kapcsolatos céljaik megvalósításában.
A dunántúli Litéren épül az akkumulátoros egység, melyhez a Siemens biztosít energiaelosztó berendezéseket.
Aktív szerepet vállal a Schneider Electric a héten zajló New York-i Klímahéten, az „It’s Time”, vagyis „Itt az Idő” mottó jegyében megrendezett eseményen jelentős dekarbonizációs kezdeményezéseket mutat be a vállalat. A cég kiáll a klímavédelmi lépések felgyorsítása mellett, hogy az igazságos energiaátmenetet szem előtt tartva teljesíteni lehessen a megújuló kapacitások megháromszorozására és az energiahatékonyság megduplázására vonatkozó globális célkitűzéseket.
A 150 éves Atlas Copco évtizedek óta a fenntarthatóságot és a költségcsökkentést tűzte ki vállalati céljául. Nemcsak a saját termelésében, hanem az ügyfelek működése során is célja az energiatakarékosság: azért fejleszti és tökéletesíti sűrített levegős berendezéseit évről évre, hogy segítse partnereit a gyártási költségek leszorításában.
A Traco Power ügyfelei már megszokhatták a nagy hatékonyságú, kompakt méretű és megbízható minőségű termékeket. Mindezeket figyelembe véve, és hozzáadva a megoldások széles választékát és a termékek nagyfokú elérhetőségét, nem csoda, hogy a gyártó alkatrészei ilyen nagy népszerűségnek és elismertségnek örvendenek. Ez természetesen a TMPW tápegység-sorozatra is érvényes. Tudjon meg róluk többet az alábbiakban.
A világon megtermelt villamos energia nagy részét az ipar használja fel, elsősorban a villanymotorok (szivattyúk, ventilátorok, hajtások stb.) működtetésére. Az emelkedő energiaárak és a CO2-kibocsátás csökkentésére való törekvés miatt a vállalatok keresik a fenntartható megoldásokat, de a megtérülést is igazolni kell – mégpedig mérésekkel és megbízható számításokkal.
Az európai zöld megállapodás ambiciózus célokat tűzött ki az Európai Unió tagországai számára, amelyek teljesítésével választ adhatunk napjaink legnagyobb kihívására, az éghajlatváltozásra. A megállapodás egyik legfontosabb tárgyköre – a hatékony és észszerű energiafelhasználás mellett – a környezetbarátabb mobilitásra való átállás. A zöld mobilitás magában foglalja az elektromos járműveket, valamint azok töltő-infrastruktúráját és információs rendszerét.
A villámcsapások és az áram- és feszültséglökések megzavarják a kritikus rendszerek működését, és évente több milliárd dolláros kárt okoznak az építményekben és berendezésekben. Mivel a gazdaság és a társadalom egyre nagyobb mértékben támaszkodik az elektronikára és az adatközpontokra, az ABB több mint 35 millió dollárt (27 millió font) fektet be egy zöldmezős létesítménybe az Egyesült Királyságban, Nottinghamben, hogy kielégítse a Furse® földelési és villámvédelmi megoldások iránti megnövekedett keresletet.
2030-ra nettó zéró kibocsátást tűzött ki a Kelet-Londoni Egyetem. Az angol főváros egyik legjobb egyetemének választott intézmény részletes tervet dolgozott ki nagyívű célja eléréséhez.
Az ABB éves szinten 530 MWh energiamegtakarítást és 160 tonna CO2e-kibocsátás-csökkenést ért el a délkelet-brazíliai Contagemben található belói gyártóüzemben. A megtakarítás azoknak a bevezetett fenntarthatósági intézkedéseknek köszönhető, amelyek keretében napelemeket, napkollektoros vízmelegítőket, LED-lámpákat, tetőablakokat, valamint frekvenciaváltókat építettek be. A létesítmény az ABB AbilityTM Energy Manager rendszert is telepítette az energiafogyasztás mérésére, szabályozására és optimalizálására.
Az Alpok egyik legmagasabb és legismertebb, 4478 méteres Matterhorn-hegyéről híres Zermatt városa Svájc egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, 2023-ban mintegy 2,5 millió vendégéjszakát regisztráltak itt.