2025. február 24., hétfő, 11:22
Címkék: ABB energia energiafogyasztás energiaracionalizálás geotermikus geotermikus energia megújuló energia megújuló energiaforrás
Az ABB és a Sage Geosystems együttműködik az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatárolásra és geotermikus energiatermelésre szolgáló túlnyomásos geotermikus rendszerek (Geopressured Geothermal Systems/GGS) fejlesztésében.
Az ABB és a geotermikus energiatárolás terén piacvezető Sage Geosystems együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az energiatároló és geotermikus energiatermelő létesítmények fejlesztésére irányuló együttműködésről, amelyek a Föld mélyéből származó természetes hőt használják fel tiszta villamos energia előállítására.
Az együttműködés lehetővé teszi az ABB számára, hogy támogassa a Sage és a Meta, a Facebook és az Instagram anyavállalata közötti megállapodást, amelynek értelmében a Sage egy, az Egyesült Államokban, a Sziklás-hegységtől keletre épülő geotermikus erőműből akár 150 MW-nyi, megszakítás nélküli geotermikus alaperőművi áramot képes szállítani. A projekt első szakasza várhatóan 2027-re áll üzembe.
A Sage Geosystem Geopressured Geothermal System (GGS) technológiájára alapozott energiatároló létesítménye
A szándéknyilatkozat értelmében az ABB megvizsgálja, hogy automatizálási, elektrifikációs és digitális technológiája miként alkalmazható a világszerte létesített geotermikus létesítményekben az energiahatékonyság és a megbízhatóság maximalizálása érdekében. Ez magában foglalhatja az elosztott vezérlőrendszer (DCS), az elektromos infrastruktúra-architektúra és az olyan digitális megoldások szállítását, mint például az eszközteljesítmény-menedzsment megoldások, valamint a folyamatoptimalizálási és a kiberbiztonsági rendszerek. A partnerség keretében lehetőség nyílik a Sage energiatárolási technológiájához kapcsolódó megoldások fejlesztésére is, amely olyan időszakos megújuló energiaforrásokkal társítható, mint a nap- és a szélerőművek.
„Saját fejlesztésű Geopressured Geothermal Systems (GGS; túlnyomásos geotermikus rendszer) technológiánk skálázhatóságára, méretnövelésére összpontosítunk, és arra számítunk, hogy az ABB-vel való partnerségünk elő fogja mozdítani a következő generációs geotermikus rendszerek széles körű elterjedését” – mondta Cindy Taff, a Sage Geosystems vezérigazgatója. „A hagyományos megújuló energiaforrásokkal ellentétben a geotermikus megoldások, beleértve az energiatárolást és a folyamatos energiatermelést is, igény szerinti tiszta energiaforrást biztosíthatnak, amely a nap 24 órájában, az év 365 napján rendelkezésre áll.”
Balról jobbra haladva: Dr. Lev Ring, elnök, Sage Geosystems; Cindy Taff, vezérigazgató, Sage Geosystems; Tilak Pinnamaneni, alelnök, ügyvezető, US Division, ABB Energy Industries divízió; Mark Zyskowski, alelnök, US Sales, ABB Energy Industries divízió
A geotermikus energia a jövő energiamixének fontos összetevője lehet, mivel a növelt hatékonyságú geotermikus rendszerek alig vagy egyáltalán nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat1. A GGS-eljárás során nyomás alatt folyadékot pumpálnak egy mesterséges felszín alatti tározóba. Miután a tárolt víz több mint 150 °C-ra felmelegedett, a túlnyomás vagy a mechanikai energia felhasználásával a víz a felszínre emelhető, hogy hőcserélőkön és turbinákon keresztül áramot termeljen. Úgy vélik, hogy a geotermikus energia csak az Egyesült Államokban elegendő természetes hőforrást tudna biztosítani több mint 65 millió otthon energiaellátásához2.
„Ahhoz, hogy az alacsony szén-dioxid-kibocsátású társadalom megvalósítása érdekében ki tudjuk aknázni a geotermikus energiában rejlő lehetőségeket, iparágak közötti együttműködésre van szükség a technológia fejlesztéséhez” – mondta Per Erik Holsten, az ABB Energy Industries divízió vezetője. „A Sage GGS technológiája képes alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamos energia előállítására, valamint energiatárolási megoldást is kínál, ezért más intézkedésekkel ötvözve fontos szerepet játszhat az energetikai átállásban.”
A Rystad Energy szerint a geotermikus energia részaránya a világ energiaellátásában a jelenlegi 0,3 százalékos piaci részesedéséről tovább fog növekedni3. Globális szinten a kiépített geotermikus kapacitás jelenleg 16,8 GW, de ez a szám 2030-ra várhatóan eléri a 28 GW-ot, 2050-re pedig a 110 GW-ot. A piac növekedési pályája várhatóan több mint 120 milliárd dollárnyi beruházást vonz 2035-ig.