Az intelligens villamosenergia-hálózat fejlesztésének svájci bicskája

Egyre több szenzor kerül a villamosenergia-hálózatra, így nő az elosztott adatfeldolgozásra, vezérlésre és szabályozásra alkalmas eszközök száma. Ezek egyik zászlóshajója a Siemens kompakt mindenese, az EGS szenzor

2024. október 22., kedd, 06:00

Címkék: hálózat hálózatfelügyelet intelligens siemens Siemens Zrt. villamos energia

Óriási változáson megy keresztül a villamosenergia-rendszer: egyre inkább az elosztottan termelő megújuló energiaforrások határozzák meg a rendszer viselkedését, a dinamikáját pedig mindjobban a gyorsan szabályozható teljesítményelektronikai eszközök alakítják. A Siemens legújabb SICAM EGS (Enhanced Grid Sensor) készülékének működési előnyeiről Vass Józsefet, a Siemens Zrt. Smart Infrastructure divíziójának villamosenergia-hálózattal kapcsolatos és digitalizációs üzletfejlesztési szakemberét kérdeztük.

Milyen állapotban van a hazai villamosenergia-rendszer?

Vass József: A villamosenergia-rendszerünk folyamatos fejlődésben van, és mind az elosztóhálózat-üzemeltetők, mind az ipari szereplők keresik az innovációs lehetőségeket. Idén már a transzparencia növelésére is gyakran tapasztaltunk törekvéseket, sok esetben szenzorokkal és szoftvermegoldásokkal igyekeznek okosítani a villamosenergia-hálózatokat. A kisfeszültségű hálózat legnagyobb problémája ezzel együtt még mindig az, hogy kevésbé transzparens, kevés mérőhely szolgáltat csekély mennyiségű visszajelzést. A hazai hálózaton az igények gyökeresen átalakultak, hiszen a korábbi energiaelosztási fókusztól elrugaszkodva többek között a zöldenergia befogadására is képesnek kellene lennie. A hálózatoknak a jövőben egy olyan decentralizáltabb, digitalizáltabb és rugalmasabb rendszerhez kell alkalmazkodniuk, ahol több millió, tetőkön elhelyezett napelem és több helyi energiaközösség osztozik az energiaforrásokon.

Vass József, a Siemens Zrt. Smart Infrastructure divíziójának villamosenergia-hálózattal kapcsolatos és digitalizációs üzletfejlesztési szakembere

A Siemens a klasszikus energiaelosztási portfólióján túl igyekszik a digitális transzparencia megteremtését is elősegíteni megoldásaival, ami a hálózaton történő szenzorok elhelyezésével veszi kezdetét. Ebből kiindulva a kapott adatok monitorozására használt szoftverrel képesek leszünk gyorsan lokalizálni a rendellenességeket, továbbá megválaszolni, hogy egy adott esemény – például leállás – hátterében mi húzódik meg, vagy bizonyos eseményeket már előre is jelezhetünk. Az adatok a mindennapi üzemeltetés és az előrejelzés-alapú karbantartás alapját is képezhetik.

A transzparencia energiahatékonysági célokat is szolgálhat?

Ha látjuk, hogy hol, milyen mértékben hasznosul az energia, az mindenképpen segít. Az ipari felhasználásokban már egyre több lokális naperőmű működik, ami a gyártás energiaigényét elégíti ki részben vagy teljes egészében. Itt az optimalizáláson van a hangsúly; ha folyamatosan képesek vagyunk figyelni mind az energiatermelési, mind pedig a -felhasználási oldalt, akkor az energiamixet nagyon hatékonyan, akár mikrogridként leszünk képesek üzemeltetni. Minden hálózati intelligencia alapja a mérés és a transzparencia.

A fogyasztói oldalon az e-jármű-töltők szaporodása milyen kihívást jelent?

Az elektromobilitás terjedésével mind a hálózat egésze, mind pedig a felhasználók számára fontos, hogy a töltési infrastruktúra megfelelően legyen kialakítva. Itt is fontosak az intelligens megoldások, amik képesek kezelni a csúcsterheléseket hálózati irányba, és emellett optimalizálják a töltési igények kiszolgálását. A Siemens SICAM EGS szenzor fontos eleme, hogy az energiafelhasználás monitorozása mellett akár egyszerűbb vezérlési funkciók is megvalósíthatók vele, mint például a terhelésmenedzsment. Ezáltal elkerülhetők a leállások, amik ellehetetlenítenék a töltők használatát.

Hogyan képzeljük el az EGS szenzor működését?

A készülék rendkívül kompakt, és helyigénye is rendkívül kicsi. Elsődleges feladata összességében a hálózat online monitorozása a környezetében fellelhető, digitálisan kinyerhető információk összegyűjtésével, azok továbbításával, és a hozzá kapcsolódó szoftverkörnyezet illesztésével. Az adatgyűjtésen túl további fontos funkciója, hogy ahogyan korábban említettem, rajta keresztül visszahatások is megvalósíthatók, így vezérlési funkciókat is el tud látni. Rendelkezik többek között LTE-, MODBUS- és ZigBee-kommunikációval, ezeken keresztül pedig a hálózat további kommunikációképes hardveres elemeivel összekapcsolható. Ezenkívül a Siemens 3NA COM kommunikációképes biztosítók alkalmazásával akár a leágazásokat is mérhetővé teszi. Online adatokat szolgáltat, amelyeket felhőalapú infrastruktúrába továbbít. Akár az ügyfél saját felhőalapú rendszereivel is összekapcsolható. A SCADA rendszerektől azonban függetleníthető is, ekkor a hozzá kapcsolódó adatmennyiség nem terheli ezeket.

A Siemens legújabb SICAM EGS (Enhanced Grid Sensor) készüléke

A szenzorhoz tartozó szoftverkörnyezet bérelhető is?

Igen, a Siemens modern üzemeltetéstámogató szoftverrendszerei SaaS alapon is használhatók, így beszerzésük rendkívül költséghatékony, és segítenek a rendszer CAPEX-ének optimalizálásában. A kiértékelést végző elemeket így gyakorlatilag szolgáltatásként tudjuk adni. Ezekben a szoftverekben riportok készíthetők, riasztások állíthatók be, és segítenek a hibahely meghatározásában. Ez jelentősen lecsökkenti az üzemeltetési költségeket.

Mennyi idő alatt válhat transzparenssé egy villamosenergia-hálózat?

Tapasztalataink alapján egy szenzor beszerelése mintegy 15-20 perc alatt végezhető el. Megoldásunk további előnye, hogy telepítése nem igényel feszültségmentesítést, beillesztése feszültség alatti munkavégzéssel is megvalósítható. Ez kiemelten fontos lehet elosztóhálózati felhasználás esetén, ahol a rendelkezésre állási mutatók fenntartása kiemelten fontos szerepet kap. Ha nagyobb számban használunk szenzorokat, akkor laborkörnyezetben megtörténhet a készülékek előparaméterezése, és a helyszínen ekkor már jóval kevesebb munka vár ránk, és a beillesztett eszközök adatai a felhőalapú infrastruktúrában már azonnal elérhetővé válnak. Aktuális projektjeink eddigi eredményei ezzel az alkalmazott technológiával nagyon ígéretesnek bizonyulnak.

 

A SICAM EGS szenzor az alábbi szegmensekben lehet különösen hasznos a folyamatos, valós idejű adatok begyűjtésében és a hálózat transzparenciájának növelésében:

  • Villamosenergiahálózat-üzemeltetők (DSO-k);
  • Aggregátorok;
  • Ipari felhasználók;
  • Villamosenergia-berendezések üzemeltetésével foglalkozó vállalkozások;
  • Naperőmű-üzemeltetők;
  • EV-töltőhálózat-üzemeltetők.

Molnár László

Keresés
Bejelentkezés / Regisztráció
AUTOMATIZÁLÁS

Az SMC biztonságot ad az élelmiszeripari receptúrához

Legfrissebb
Legolvasottabb
Média Partnerek