2025. március 03., hétfő, 11:24
Címkék: 3D nyomtatás ABB automatizálás építés építkezés épület ipari robot robot robotika
A 3D nyomtatás már nem csak az ipari termelésben használatos. Georgios Staikos, a 3D nyomtatás német úttörője által vezetett innovatív projekt bizonyítja, hogy a technológia az építőipar területén is jelentős előnyökkel járhat. A Német Vöröskereszt (DRK) az észak-rajna-vesztfáliai tartomány Warendorf járásában lévő Beckum városában 3D-nyomtatási technológiával építi új székházát, ami Németországban először fordul elő nem lakóépületek esetében.
A projekt központi elemét az ABB IRB 6700 hattengelyes robotja alkotja, amely precízen és gyorsan adagolja az építőanyagokat. Ez a módszer nemcsak az építkezést gyorsítja fel, hanem a fenntarthatóságot is növeli. A létfontosságú szociális szolgáltatásairól ismert Német Vöröskeresztnek a megnövekedett feladatai miatt több helyre volt szüksége. Az új épület több mint kétszeresére növeli a helyiségek számát, amelyekben modern oktatótermek, irodák és közösségi terek kerülnek majd kialakításra.
Prof. dr. Karl-Uwe Strothmann és Detlef Weißenborn a DRK nevében ismertetik a projekt főbb céljait:
„A szövetségünk által végzett alapos elemzés és értékelés után arra a következtetésre jutottunk, hogy az új épület-nek a lehető leginnovatívabbnak, jövőorientáltnak és klímabarátnak kell lennie. Fontos volt számunkra, hogy az építési projektben alkalmazott technológiák tükrözzék az innovációs és fenntarthatósági törekvéseinket.”
Georgios Staikos, a 3D-nyomtatott épületek egyik vezető szakértője hangsúlyozza az építési és kivitelezési szak-emberekkel való együttműködés fontosságát az egész értékláncban. A STAIKOS 3D GmbH tulajdonosaként és az Innova-tionszentrum Westfalen GmbH részvényeseként már részt vett Németország első 3D-nyomtatott lakóépü-letének kivitelezésében.
„A jövőben a technológia következetes fejlesztésével és az engedélyezési eljárások egyszerűsítésével tovább kíván-juk fejleszteni az épületek 3D nyomtatását. Az ABB robotja optimális platformként működik nagy méretű poli-mernyomtatónk számára, amely – egy fixen telepített portálnyomtatóhoz képest – lényegesen nagyobb rugalmas-ságot kínál a belső falak és homlokzatok additív gyártásában, építésében” – nyilatkozta Staikos.
E partnerek közösen új mércét állítanak fel a fenntartható és innovatív építkezés terén, kikövezve az utat a teljesen automatizált és digitalizált építési folyamatok felé. A projekt pedig nemcsak a 3D nyomtatásban rejlő lehetősége-ket mutatja be az építés területén, hanem mintaként is szolgál az iparág jövőbeli fejlesztéseihez.